Przejdź do treści

Ranking polecanych kont bankowych

  • przez

Posiadasz rachunek bankowy? Na pewno. Po wprowadzeniu tzw. podatku od banków, wiele instytucji finansowych wykorzystało ten moment, by wprowadzić dodatkowe opłaty kompensujące ich potencjalne straty. Jeśli Twój bank również wpadł na taki niefortunny pomysł, może warto zastanowić się nad zmianą miejsca, w którym posiadasz konto. Nikt nie lubi płacić za coś, do czego był przyzwyczajony, że jest za darmo. Zresztą to „za darmo” tak naprawdę nie jest całkowitą prawdą. Na naszych rachunkach gromadzimy setki lub tysiące złotych, którymi bank obraca np. udzielając kredytów czy też inwestując. Dlatego nie ma żadnych powodów do tego, by dodatkowo dawać bankom szansę na extra zarobek naszym kosztem.

Poniżej przedstawiam listę najlepszych (czyt. bezpłatnych) aktualnie wg mnie rachunków bankowych. Najlepiej wyglądające konta to:

Opłaty?!

Zdarza Ci się płacić za Twój rachunek bankowy albo za używanie karty debetowej? Najwyższy czas to zmienić!

  1. Millenium Konto 360 – 0 zł za prowadzenie konta, 0 zł za wydanie i używanie karty, 0 zł za wypłaty z WSZYSTKICH bankomatów. ALE: musi wpłynąć na to konto co najmniej 1000 zł miesięcznie (wystarczy np. by wpływała wypłata lub jakikolwiek przelew na wymaganą kwotę z innego banku) i trzeba wykonać chociaż jedną transakcję kartą w miesiącu, bez limitu kwoty (warunek banalny do spełnienia). Dodatkowo rachunek ten ma fajne konto oszczędnościowe – aktualnie 2,5% do 100 000 zł. Polecam najbardziej.
  2. Konto w Nest Bank – konto wygląda świetnie – jest bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie konta, za używanie karty i za wypłacanie z WSZYSTKICH bankomatów w PL. Do tego fajna oszczędnościówka dla nowych klientów – 2,25%. ALE: bank jest nowy (powstał z dawnego FM Banku i Banku SMART – jeśli o nich nie słyszałeś, to Ci się nie dziwię, był to bank internetowo-smartfonowy bez placówek) i póki co bank ten jest mały. Istnieją 2 ryzyka: że jak uzbierają satysfakcjonującą ich ilość klientów, to zmienią warunki konta na niekorzyść. I drugie ryzyko: nie powiedzie im się i zostaną sprzedani innemu bankowi po np. roku albo dwóch i nowy bank wprowadzi opłaty. Oczywiście jest też możliwość trzecia – oferta cały czas będzie tak wyczesana, a moje obawy są głupie 😀
  3. ING, Eurobank oraz mBank – tu też są konta za 0 zł, ale jest więcej warunków do spełnienia. Ja od lat mam w ING i przyzwyczaiłem się spełniać warunki żeby nie płacić, ale jakbym dziś otwierał nowe, to bym chyba wziął któreś z dwóch powyżej. Pokrótce: ING – min. 300 zł transakcji kartą miesięcznie, a wypłaty za 0 zł z bankomatów TYLKO ING i PlanetCash, w pozostałych bankomatach tylko raz w miesiącu bezpłatnie. mBank – co najmniej 5 transakcji kartą miesięcznie, a darmowe bankomaty w mBanku, BZWBK, Planet Cash i Euronet, reszta płatna. Eurobank – comiesięczne wpływy min. 1500 zł i musisz wydać 400 zł kartą żeby za nią nie płacić, ale śmieszne jest to, że najpierw pobierają opłatę, a potem jeśli spełnisz warunki, to Ci ją zwracają.
  4. Inteligo – 0 zł za prowadzenie konta i 0 zł za korzystanie z karty (JEŚLI dokonasz w danym miesiącu transakcji na kwotę min. 100 zł). Niestety wypłaty z bankomatów są darmowe jedynie przy wykorzystaniu urządzeń PKO oraz BZ WBK. Konto posiada bardzo przejrzystą aplikację bankową IKO oraz intuicyjny interfejs strony internetowej, lecz największym chyba minusem jest brak możliwości załatwienia jakichkolwiek czynności w oddziale PKO, pomimo tego że konto to jest prowadzone właśnie przez ten bank.
  5. Idea Bank – niby wszystko za 0 zł, ale bank jest prowadzony przez najbardziej kontrowersyjnego bankowca w Polsce, właściciela również GetinBanku i OpenFinance. Te instytucje finansowe, jak się uważa, mogły wprowadzić w błąd tysiące klientów. Ja mam w Idea Bank tylko lokaty, bo mają zazwyczaj najlepsze oprocentowanie i to jest ich atut. Ale dodatkowym minusem jest bardzo agresywna polityka sprzedażowa tego banku, która przejawia się częstymi telefonami do klientów i próbą sprzedaży ryzykownych produktów typu lokaty strukturyzowane, w które świadomie mało kto inwestuje, bo szanse na zyski są w nich niewielkie. Generalnie traktuję ich z wielką rezerwą.

Pamiętaj!

Wszelkie decyzje finansowe podejmujesz na własną odpowiedzialność. To Ty i tylko Ty masz wpływ na to, jak wygląda stan Twoich finansów. Przedstawiane tu propozycje kont mają jedynie ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Jeśli zdecydujesz się na wybór, któregoś z wyżej wymienionych kont, to gorąco zachęcam Cię, byś uczynił to poprzez kliknięcie w link, który znajduje się na nazwie danego konta. Po kliknięciu zostaniesz przeniesiony na stronę banku i tam będziesz mógł założyć konto online. Dzięki temu ja otrzymam prowizję za polecenie konta (bez obaw, Ty nie będziesz z tego powodu obciążony jakimikolwiek kosztami). Jeśli wolisz założyć konto w sposób tradycyjny, nie ma sprawy – zachęcam Cię do tego, byś zawsze dokonywał właściwych z Twojego punktu widzenia wyborów.